Yeni Başlayanlar İçin Araba Kullanma İpuçları

Yeni başlayanlar için araba kullanma ipuçları
Yeni başlayanlar için araba kullanma ipuçları
Her gün yüzlerce insan ehliyet alır ve arabalarının direksiyonunun arkasına geçeceği ve yolun tam sahibi olacağı anı dört gözle bekler. Ancak bir sürüş okulunda eğitim, gelecekteki sürücüler için gerekli olan bilginin sadece küçük bir kısmını sağlar. Sürücünün gerçek bir sürücü olması ve direksiyonun arkasında kendinden emin olması için, yolda sürüş sırasında çok şey öğrenmesi gerekiyor. 

Bu yazıda, araba kullanan acemi sürücülerin işlerini biraz daha kolay hale getirmek için onlara bazı sürüş ipuçları vereceğiz.

Korkunun üstesinden gelmek


Bazı yeni sürücüler için, bir sürücünün psikolojik korkusunun üstesinden gelmek zordur, bir sürücü belgesi alsalar bile, bir araba kullanmaktan korkarlar. Bu korkunç yakınlıktan kurtulmanın tek bir yolu var: arabayı sürmeye başla. Bir arabaya binmekten ne kadar korktuğunuz önemli değil, sadece gerektiğinde değil, yeterince sık sürmeye çalışın. Çünkü nadiren araba kullanırsanız, becerinizi geliştirmez, aksine psikolojik korkunuz daha da artacaktır.

Sabırlı olun


Tüm yol kullanıcıları için sabırlı olun, bazı yol kullanıcıları tarafından yapılan kabalıklara tepki vermeyin. Aynı zamanda, asla kaba davranmazsınız. Sürücülerden birinin araba kullanmayı bilmediğini veya herkesi rahatsız ettiğini düşünseniz bile, yine de duygularınızı kısıtlayın. Onun yerine de olabileceğinizi unutmayın. Her zaman dikkatli olmaya çalışın, çünkü yoldaki hoş olmayan durumlar yeterince sık görülür ve her seferinde sinirlenirseniz sinir sisteminiz buna dayanamaz. Duygularınızı kontrol etmeyi ve tüm yol kullanıcılarına kibarca yaklaşmayı öğrenin.

Dikkatinizi dağıtmayın


Acemi sürücülerin araba sürmeye yönelik tüm dikkatleri yolda olmalıdır. Bu nedenle, ilk başta, tüm yabancı sesleri reddedin: direksiyonda müzik dinlemeyin, telefonda konuşmayın. Arabanızda bir yolcu varsa, lütfen dikkatinizi konuşmaktan alıkoymayın.

Park yeri


Yeni sürücüler için en korkunç zorluklardan biri park yeri. Kural olarak, bir arabayı doğru bir şekilde Park etmeyi öğrenmek biraz zaman alır. Deneyimli sürücüler bile park etme konusunda zorluk çekiyorlar ve yeni sürücüler hakkında konuşmaya değmez. Tabii ki, sürüş okulunda, Park ile ilgili tüm temel kuralları ve yöntemleri öğrettiniz, ancak aracınızın boyutunu nasıl hissedeceğiniz, parkın başarılı bir şekilde uygulanmasına bağlıdır. Parkın nasıl çalıştığını öğrenmek için birkaç kutup (ön ve arkadaki araçların rolünü oynarlar) kullanarak özel bir alanda antrenman yapabileceğiniz iyi bir şey. Aracın ön ve arka ile aracınız arasındaki mesafe, aracınızın uzunluğunun iki madalyasına eşit olmalıdır. Bir kez daha size aracınızın boyutunu hissetmek için oldukça önemli olduğunu hatırlatayım. Arabayı Park ederken başkaları hakkında unutmayın. İlk olarak, aracınızın Park halindeki diğer arabalara müdahale etmeyeceğinden emin olun ve bundan sonra park etme işini başlatın. Park yaparken aracınızı başka bir araca çok yakın yerleştirmeyin. Unutmayın, bir süre sonra arabanızı bu yerden çıkarmanız gerekir ve eğer siz ve diğer araba arasındaki mesafe çok küçükse, bunu yapamazsınız.

Sürüş sırasında arabayı kontrol edin


Aracınızın acınacak bir durumda olup olmadığını düzenli olarak kontrol etmeye çalışın, böylece yolda sürüş sırasında öngörülemeyen herhangi bir sorun olmaz. Bunu yapmak için, yola çıkmadan önce, arabanın etrafında dolaşın ve arabanın iyi olduğundan emin olun. Daha sonra kaputun altına bakın ve fren hidroliği, cam yıkama ve soğutma sıvısı seviyelerine dikkat edin. Aracın ön ve arka tabanına bir göz atın ve soğutma sıvısının akıp akmadığını kontrol edin.

Yorum Gönder

0 Yorumlar